İklim Bilimci Okan Bozyurt: İstanbul ve çevresinde ciddi kar yağışları olabilir

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, 20 Ocak-10 Şubat tarihleri ortasında İstanbul ve etrafında kar yağışının tesirli olacağını söyledi.

18 Aralık’tan sonra Türkiye’nin kuzeyinden yeni bir soğuk hava dalgasının cereyan edeceğini belirten Bozyurt değerlendirmelerde bulundu.

Bozyurt şunları söyledi: “18-19 Aralık tarihlerinde hava sıcaklıkları 10 ila 12 derece azalacak. Yurdun iç, doğu ve kuzey bölümlerinde yer yer kar yağışları bekliyoruz. Bir diğer demecimde de 20 Aralık’tan sonra önemli kar yağışları beklediğimi söylemiştim. Tabiatta kimi sapmalar meydana gelebilir, bu pek doğaldır. Bu varsayımların yanlış çıktığı manasına gelmez.”

Asıl soğukların geleceği tarihin altını çizen Bozyurt, “Daha sonra bu yağışlar yurdu terk edecek lakin yılbaşından sonra önemli manada bir soğuk sistem bekliyoruz. Asıl 2022-2023 kışı imzasını nerede atacak derseniz ocak ayının ortasında, yani 20 Ocak ile 10 Şubat ortasındaki devirde önemli manada soğuma ve kar yağışı göreceğiz.

Bu kar yağışları hem kıyı kısımlar hem de iç kesitlerde tesirli olacak. Bilhassa İstanbul ve etrafında önemli kar yağışları olabilir. Alışılmış bunlar birer kestirim, değişimler yaşanabilir. Öngörülerimiz bazen tutmayabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir