“Yeniden Refah’ın geri dönmesinde “6284” etkili oldu mu?” sorusuna İbrahim Kalın’dan yanıt: Gündeme gelmedi

AK Parti’nin birinci görüşmeyi 11 Mart’ta yaptığı Yeniden Refah Partisi (YRP), Cumhur İttifakı’na katılmak için 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”un kaldırılması dahil 30 unsur sundu. Taleplerinin olumsuz karşılandığını söyleyen YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, ilk başta Cumhur İttifakı’na katılmayacaklarını söyleyip Cumhurbaşkanı adaylığını ilan etti.

6284 SAYILI KANUN TARTIŞMALARA YOL AÇTI

6284 sayılı kanunun kaldırılması talebi AK Parti’nin bayan milletvekili dahil pek çok bölümün yansısını çekerken, Erbakan kapıları tam manasıyla kapatmadı. Erbakan, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayında, “Derlerse ki, bu hususlarda mutabıkız, bunların uygulanması için çaba göstereceğiz, imzalıyoruz derlerse tekrar kurullarımızla değerlendirilip karşılık verebiliriz” dedi.

“PRENSİPLER KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARDIK”

Bu gelişmelerin akabinde evvelki gün Tekrar Refah, seçimlere Cumhur İttifakı çatısı altında girme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Beştepe’de görüşme gerçekleştiren Erbakan, “Partimizin ittifak sürecinde başından itibaren talep ettiğimiz prensipler konusunda uzlaşmaya vardık.” tabirlerini kullandı.

YENİDEN REFAH KARARINI NASIL DEĞİŞTİRDİ?

Yeniden Refah’ın nasıl karar değiştirip Cumhur İttifakı’na katıldığı merak konusu olurken, Erbakan’ın sözleri, “6284 sayılı kanunun kaldırılması gündeme geldi mi?” sorusunu akıllara getirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı NTV canlı yayınında mevzuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“BELLİ PRENSİPLER ÜZERİNDE SONUCA VARILDI”

Yeniden Refah’la unsurlar konusunda anlaşıldığını kaydeden Kalın, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü bir başkan diplomasisi devreye girdi. Yine Refah Partisi’yle prensipler konusunda anlaşıldı. Muhakkak prensipler üzerinde müzakereler yapılıp sonuca varıldı.

“6284 YASASI ÜZERE HUSUSLAR GÜNDEME GELMEDİ”

Kamuoyunda tez edildiği üzere milletvekilliği pazarlığı ve 6284 yasası üzere bahisler gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanımızın Yine Refah Partisi’yle direkt bir teması oldu. Sayın Erbakan’la bir görüşmesi de oldu.

“MÜZAKERELERİ BAŞLATAN VE SONLANDIRAN 6284 YASASI DEĞİLDİ”

Müzakereleri sonlandıran ve sonra tekrar başlatan husus 6284 yasası değildi. Bayana yönelik şiddetin önlenmesinde taviz asla kelam konusu olamaz ve gündeme gelmez. Mevzu çok istikametli olarak bütünüyle ele alınmalı. Sırf maddeyle bayana şiddet önlenemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir