Yağlı güreşlerde VAR sistemi başlıyor

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenleyeceği yağlı pehlivan güreşleri, 30 Nisan Pazar günü Konuksever Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Tüm uzunluklarda 1500 pehlivanın katılması beklenen güreşlerde, ortalarında ‘geri vitesi olmayan pehlivan’ lakaplı Orhan Okulu, ‘Sarı Fırtına’ İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Tanju Gemici, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı, Serhat Gökmen üzere 54 başpehlivan kol bağlayacak. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin 16 kişilik davul-zurna grubunun de er meydanında olacağı güreşler, saat 08.00’de alt uzunluklarda başlayacak. Başpehlivanlar ise 12.00’de kol bağlayacak.

1 TON YAĞ KULLANILACAK

DHA’da yer alan habere nazaran, 1 ton yağın kullanılacağı güreşlerde 10 bin kişilik yemek de verilecek. Konuksever Er Meydanı’na gelemeyen güreşseverler için 5. Muratpaşa Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri, lokal yayın yapan televizyon kanallarından canlı yayınlanacak.

Türkiye Klâsik Güreşler Federasyonu (TGGF) Başkanı İbrahim Türkiş, Türkiye Klâsik Güreşler Federasyonu bünyesinde 20-21 Mayıs’ta başlayacak Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde uygulamaya alınacak VAR sisteminin birinci sefer Muratpaşa’da uygulanacağını açıkladı.

Türkiş, şunları söyledi: “Yağlı Güreş Ligi’nde puanlama aslı kelam konusu olduğu için derecelerin değeri çok daha arttı. Derecelerin ve puanlamanın kıymetinin daha fazla artması, aktif hakem performansını da mecburiyet haline getiriyor. Bunun için tesirli bir VAR sisteminin oluşturulmasına karar verdik. VAR sistemini ligde uygulamadan evvel, birinci olarak 5. Muratpaşa Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başlatacağız. Muratpaşa güreşleriyle VAR sistemini devreye sokacağız. Bu bizim için hem bir test hem de başlangıç olacak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir