Vakıfbank ‘Mir’ kullanımında değişikliğe gitmedi

ABD’nin yaptırım ihtarları sonrasında iki özel banka Rus ödeme sistemi Mir hizmetlerini askıya alırken, kamu bankası Vakıfbank ‘devam’ iletisi verdi. Financial Times’ın haberine nazaran Vakıfbank, İş Bankası ve Denizbank’ın Mir ile ilgili kararlarına ait haberleri gördüklerini, bununla birlikte Mir siyasetinde ani değişiklik olmadığını belirtti.

İş Bankası ve Denizbank’ın Mir sistemini askıya alması kararı, ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Denetim Dairesi’nin (OFAC) geçen hafta Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu duyurmasının akabinde geldi.

Türkiye, Moskova’nın Ukrayna işgaline reaksiyon olarak Rus kurumlarına uygulanan yaptırımlara dahil olmamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta yaptığı görüşmenin akabinde Mir sisteminin iki ülke ortasındaki turizmi kolaylaştırdığını söylemişti.

Geçen hafta İngiltere basınında ABD ve AB’nin bu mevzuda Türkiye’ye baskıyı artırmayı hazırlandığı belirtilmişti.

Financial Times’ta yayınlanan ve Batı ülkelerinden iki yetkiliye dayandırılan habere nazaran ABD ve AB, Türkiye’de bankacılık kesiminin adapsız mali süreçler yürütülecek bir alan haline geleceği ve Rusya’nın yaptırımları ihlal edeceği bir kanal açacağından kaygı ediyorlar.

Habere nazaran Batılı yetkililer, ABD’nin Rusya’nın Mir isimli lokal ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına aldığını, Brüksel’in ise telaşlarını Türk yetkililere direkt iletmek için bir heyet oluşturduğunu söz etti.

Türkiye’nin en büyük bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bank, Denizbank ve Halkbank Mir sistemine dahil olan bankalar ortasında yer alıyorlardı.

Mir, Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir