Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı olunca vergilerle ilgili atacağı adımı anlattı: Ulusal Vergi Konseyi kuracağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin beşinci gününe Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin başkanları katıldı. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu da tarifeli uçakla İzmir’e gitti.

KILIÇDAROĞLU’NU KALABALIK BİR KÜME KARŞILADI

Uçakta vatandaşlarla fotoğraf çektiren Kılıçdaroğlu’nu Adnan Menderes Havalimanı’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer karşıladı. Havaalanı çıkışında Kılıçdaroğlu’nu kalabalık bir küme bekledi.

“İZMİR’E GÜZEL GELDİNİZ CUMHURBAŞKANIMIZ”

İç sınırlar çıkışında tezahüratlar atan kümenin açtığı pankartlarda, “İzmir’e güzel geldiniz Cumhurbaşkanımız”, “Hepimiz Kemal’iz hepimiz adayız”, “Halkın umudu Kılıçdaroğlu”, “Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu” yazdığı görüldü. Kılıçdaroğlu ise kendisini bekleyen coşkulu kalabalığa selam verdikten sonra alandan uzaklaştı.

“İKTİDAR SAHİPLERİ HALKA HESAP VEREMİYORSA ORADA DEMOKRASİ YOKTUR”

Öte yandan kongrede yaptığı konuşmada Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde Ulusal Vergi Kurulu kuracaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Siyaset kurumunun halkına hesap vermesi gerekir. İktidar sahipleri şayet halka hesap veremiyorlarsa orada demokrasi yoktur. Demokrasinin varlığı halktan toplanan vergilerin hesabının halka verilmesi ve devlette saydamlığın sağlanmasıdır.

“HERKES VERGİNİN NEREYE HARCANDIĞINI BİLECEK”

Güçlendirilmiş parlamentere geçerken bunu vadederken Millet İttifakı olarak ‘Ulusal Vergi Kurulu kuracağız’ dedik. 85 milyondan toplanan vergilerin nerelere harcandığını Ulusal Vergi Kurulu her yıl toplanıp yayınlayacak Resmi Gazete’de. Tüm Türkiye’de çalışanından emeklisine kadar esnaf herkes bilecek verginin nereye harcandığını. Taahhüdünü yaptık, 6 önder imza attık.

“İKTİDAR SAHİPLERİ GELECEK, HESABI VERECEK”

‘TBMM’de Plan Bütçe Kurulu dışında bir de Kesin Hesap Kurulu kuracağız’ dedik. Yani 1 yıl evvelki bütçenin nereye harcandığının hesabını verelim diye. Bir de dedik ki ‘Kesin Hesap Komisyonu Başkanı ana muhalefetten olacak.’ İktidar sahipleri gelecek, hesabı verecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir