KASKİ, bilgi güvenliğini tescilledi

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, dünya standartlarındaki laboratuvarı, memba kalitesindeki içme suyu ve abone memnuniyeti alanlarında aldığı dokümanlarına bir yenisini daha ekledi.

Hizmet kalitesinden ödün vermeyerek daha evvel ‘TS EN ISO 9001 Kalite İdare Sistemi Belgesi’ almaya hak kazanan KASKİ, artık de Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı ‘ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Sistemi’ Sertifikası alarak milletlerarası standartlara uygunluğunu ispatlamış oldu.

ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği İdare Sistemi Belgesi, KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen donanım bakım, teknik dayanak ve geliştirme, yazılım geliştirme-destek, ağ idaresi, internet sayfası ve idaresi, e-posta, sistem odası ve sunucu idaresi üzere çeşitli hizmetlerini kapsıyor.

KASKİ bu başarısı ile saklanan bilgilerin dünya standartlarındaki güvenlik tedbirleri alınarak korunduğu, standartlara uygun olarak işlendiğini, arşivlendiğini ve müddeti dolduğunda imha edildiğini ispatlamış oldu.

Alınan doküman ile bilişim sistemlerinin şahıslara bağımlı olmaksızın sistemli bir halde yönetilmesi gerçekleştirilirken, iş süreçlerinin daima olması, yasal gerekliliklerin yerine getirilerek milletlerarası standartlara uygunluğu sağlandı. KASKİ, böylece faal ya da pasif abonelere ilişkin tüm bilgilerin inançlı bir halde saklandığı ‘Güvenilir Kurum’ olduğunu göstermiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir