FLAŞ!!! EYT’liye çil çil promosyon yağıyor, pazarlık uyarısı geldi! Bankalar EYT’li avına çıktı, özel tekliflerle geliyorlar…

Konuyla ilgili Milliyet’e açıklamalarda bulunan ekonomist Muhammet Bayram şu tabirleri kullandı: “EYT’li vatandaşlarımız emeklilik dilekçesi vermek suretiyle emeklilik aylığı almaya hak kazanıyorlar.

Bununla birlikte emeklilik müracaatlarında emeklilik maaşını alacakları banka bilgilerini giriyorlar. Biz de vatandaşlarımızı uyarmıştık. Öncelik olarak bankalara gidip promosyon pazarlığı yapın, kim ne kadar yüksek promosyon verirse o bankayla anlaşın demiştik. E-devlet üzerinden yapılan müracaatta buna dikkat edin demiştik.


Şu anda 15 bin liraya kadar promosyon ödemeleri kelam konusu. Merkez Bankası’nın bankalara getirmiş olduğu regülasyonlarla birlikte döviz mevduatının TL mevduatını geçmesiyle birlikte bankalar ekstra maliyetlere katlanıyorlar. Ekstra devlet tahvili almak, zarurî karşılık ayırmak durumunda kalıyorlar.
Bu nedenle özel bankalar TL mevduat bulma arayışındalar. Bunun sebebi Merkez Bankası’nın uyguladığı regülasyonlara tabi olmamak içindir.


Vatandaşlarımızın promosyon için pazarlık yapmaları gerekiyor. Burada bankalar promosyon ödemelerini müracaattan çabucak sonra yapıyor fakat birinci evvel banka hesabına emekli maaşının yatması lazım. Emekli maaşı yatmadan promosyon ödemesi olmuyor.
Emekliler istediklerinde banka değiştirebilirler lakin geçirdikleri gün sayısı kadar promosyon ödemeliler. Diyelim ki emekliler 3 yıllık mutabakat yaptı, 6 ay geçtiyse 2.5 yılını ödemek durumundadırlar. Emekliler banka promosyonlarını bu etaplardan geçerek tamamlayabilirler.”

SGK’DAN BANKA PROMOSYONUNA ALT SINIR!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya nazaran, muahede sağlanan bankalarda en düşük emekli promosyonu ödemeleri şu biçimde;

3.500 liraya kadar olanlar için 3.000 TL,

3.500-7.500 lira ortası olanlar için 3.500 TL,

7.500-10.000 lira ortası olanlar için 4.500 TL ve

10.000 liradan fazla maaş alanlar için ise 5.000 TL

Son açıklamaya nazaran emeklilere banka promosyonu pazarlıkla 15 bin TL’yi bulabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir