Basın İlan Kurumu tek tek paylaştı: İşte 5 doğru 5 yanlış!

“Dezenformasyonla gayret düzenlemesi” olarak bilinen Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna ilişkin Basın İlan Kurumu’ndan dikkat çeken bir paylaşım geldi.

İşte Basın İlan Kurumu’ndan 5 hakikat 5 yanlış tiwt serisi:

Yanlış: “Basın İlan Kurumu, internet haber sitesi yahut toplumsal medya hesaplarını direkt kapatacak ya da kapatılmasını talep edebilecek.”

Doğru:“Kurumumuz müddetli yayınları ile toplumsal medya hesaplarını kapatmaya yahut kapatılmasına ait mahkemeden talepte bulunabileceğine dair rastgele bir vazife ve yetkisi bulunmamaktadır.”

Yanlış: “Basın beyannamelerini alma yetkisi Cumhuriyet Başsavcılıkları yerine Basın İlan Kurumu’na verildi.”

Doğru: “5187 sayılı Basın Kanunu gereği periyodik yayınların beyannamelerinin alınmasına Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla devam edilmektedir.”

Yanlış: “Basın İlan Kurumu, basın kartlarını vermiyor, verilmesini geciktiriyor.”

Doğru: “Kurumumuzun basın kartı taleplerini kıymetlendirme yahut basın kartı verme yetkisi bulunmamaktadır.”

Yanlış: “Basın İlan Kurumu, vadeli yayınlara para cezası vermektedir.”

Doğru: “Mevzuatın yüklediği sorumlulukları yerine getirmeyen müddetli yayınlara mahsup ve telafi uygulanmaktadır. Yönetim Kurulu kararıyla mahkeme yolu açık olmak üzere ilan kesme müeyyidesi tesis edilebilir. Dolayısıyla periyodik yayınlara para cezası uygulaması mümkün değildir.”

Yanlış: “Anayasa Mahkemesi kararına alışılmamış formda basın özgürlüğünü ihlal eden kararlar alınmaya devam edilmektedir.”

Doğru: “Anayasa Mahkemesi’nin kararında, hata kapsamına giren haberlerin, yaptırıma tabi tutulmasının hukuk devletinin bir gereği olduğu söz edilmekte ve Kurumumuza müeyyide uygulama yetkisinin verilebileceği karara bağlamaktadır. Basın Ahlak Asıllarına dair müeyyideleri düzenleyen 49. unsur değişinceye kadar bu hususta kıymetlendirme yapılamayacağı daha evvelden ilan edilmiştir.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir