Altında kritik seviye aşıldı, uzmanlar uyarıyor

Altın fiyatları kritik düzey olan ons başına 1900 doların üstüne çıktı.

Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ve New York merkezli Signature Bank’ın iflası sonrası piyasada oluşan panik, inançlı liman talebini artırdı. Yatırımcılar, bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesinde, banka iflaslarının muhtemel bir bankacılık krizine dönüşebileceği tasasıyla altına yöneldi.

ABD’li SVB’nin iflasının akabinde bankacılık sisteminde geniş kapsamlı bir kriz görülebileceği istikametinde dertler oluşmaya başladı. Öte yandan yatırımcıların Fed’in agresif faiz artırımı döngüsünü sonlandırabileceği beklentileri ise arttı.

Dolar geriledi

Bu gelişmeyle birlikte dolar birkaç haftanın taban düzeyine yakın seyretti. Doları esas altı para ünitesine karşı ölçen dolar endeksi dün yüzde 0,9 gerileyerek 103,47 ile bir ayın taban düzeyini gördü. Dolar, yen ve Euro karşısında da geriledi.

Altın fiyatları da doların düşmesi ve inançlı liman talebinin artmasıyla beş haftayı aşkın müddetin tepe düzeyine yükseldi. Sabah saatlerinde pahalı metal bir ölçü gerilese de banka iflaslarından sonra Fed’in faiz artırım suratını azaltacağı istikametinde beklentiler sayesinde ons başına 1900 dolar eşiğinin üzerinde kaldı.

Altın fiyatlarında son durum

Altının spot piyasadaki ons fiyatı sabah saatlerinde 1911 dolar düzeyinde süreç gördü.

Gram altın ise piyasalarda 1165 TL’den alıcı buldu. Çeyrek altın 1885, Cumhuriyet altını ise 7 bin 796 TL’den süreç gördü.

Yatırımcı inançlı limana yöneldi

İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni’nde yatırımcının risklere karşı inançlı limana yönelmesiyle altının dayanak bulduğu belirtildi. Bültendeki değerlendirmeler şöyle oldu:

“Cuma günü ABD’nin önde gelen bankalarından SVB’nin ve hafta sonu New York merkezli Signature Bank’ın batmaları sonrasında yatırımcıların inançlı limanlara yönelmeleri ABD tahvil getirilerinde keskin düşüşlere yol açtı.

ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ve akabinde New York merkezli Signature Bank’ın iflas etmesiyle yatırımcılar inançlı limanlara sığındı.”

Enflasyon verisi izlenecek

Analizde kritik enflasyon verisinin yakından izleneceği belirtilerek şu tabirlere yer verildi:

“Gelişmelerin akabinde para piyasalarında da Fed ‘in faiz artışlarına devam etmeyeceği en mümkün senaryo olarak fiyatlandı. Tüm bu gelişmeler önderliğinde Fed 22 Mart’taki Para Siyaseti Toplantısında pas geçebilir beklentileri fiyatlandı. Bugün ABD TÜFE bilgileri açıklanacak. Datalar altının istikamet bulması bakımından değerli olacaktır.

İstihdam bilgileri ile başlayan yükselme kıssası 1872 düzeyinde gelen üst istikametli risk iştahı tesiriyle birlikte altında tepe fiyatlamalar görmekteyiz. Açıklanan dataya bağlı olarak seans içerisinde dolar endeksinde geri çekilme hareketinin devam etmesi halinde 1920 düzeyi direnç olarak izlenebilir.

Buna rağmen datanın beklentilerden sapmasına bağlı olarak dolar endeksinde yaşanabilecek mümkün yükselişlerde 1872 düzeyi dayanak olarak takip edilebilir.”

Tahminler yükseldi

Öte yandan çok uluslu Amerikan bankası Citi de altının ons fiyatına yönelik kestirimlerini üst istikametli revize etti. Banka bu yılın ikinci çeyreği için fiyat kestirimini artırarak 1875 dolara çıkardı. Bankanın ikinci çeyrek kestirimi 1800 dolar seviyesindeydi. Citi, üçüncü ve dördüncü çeyrek için ise varsayımlarını 50’şer dolar artırarak sırasıyla 1900 ve 1905 dolara yükseltti.

Citigroup analisti Doshi husus ile ilgili bilgi notunda, “TÜFE bilgileri kritik olmaya devam ederken son piyasa gelişmelerini yapısal olarak altın fiyatları için daha destekleyici görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir